Начало
НачалоЗдравни новиниОчните антибиотици срещат все повече резистентност
Очните антибиотици срещат все повече резистентност 09 септември 2011

Ново проучване сочи, че офталмичните антибиотици срещат все по-голяма резистентност от страна на един от най-срещаните патогени - Staphylococcus epidermidis.

Очните антибиотици все по-често се използват за лечение на инфекции и профилактика след очна хирургия. За жалост честото излагане на конюнктивалния S. epidermidis към топикален флуорохинолон или azithromycin бързо ще доведе до изолирането на мултирезистентни щамове, обясняват авторите пред Reuters Health.

S. epidermidis е един от най-честите причинители на конюнктивит, кератит и ендофталмит.

Лекари от Vanderbilt University School of Medicine (САЩ) изследвали 24 пациенти с хороидална неоваскуларизация. Всеки пациент бил третиран с поне 4 последователни интравитреални инжекции унилатерално, веднъж месечно.

Участниците били рандомизирани на azithromycin 1%, gatifloxacin 0.3%, moxifloxacin 0.5% или ofloxacin 0.3% след всяка инжекция.

От лекуваното и нелекуваното око на всеки пациент били взети културелни проби, като била тествана чувствителността към 16 различни антибиотици.

69% от S. epidermidis в контролните очи и 90% от S. epidermidis в лекуваните очи били резистентни към поне 3 антибиотика. Съответно 58% и 71% била резистентността към поне 5 антибиотика.

При значително повече лекувани (спрямо нелекувани) очи се наблюдавала резистентност към 3-о и 4-о поколение флуорохинолони. Същото било валидно и относно trimethoprim/sulfamethoxazole, gentamicin, clindamycin и макролиди.

Това проучване ясно сочи, че офталмичните антибиотици трябва да се използват по-рационално, за да се редуцира епидемията от антимикробна резистентност.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator