Американското Дружество по Педиатрични Инфекциозни Болести (PIDS) и Американското Дружество по Инфекциозни Болести издадоха първите си препоръки за диагноза и лечение на придобита в обществото пневмония (ПОП).
В ръководството се набляга върху значението на имунизациите, включително ежегодните противогрипни ваксинации за предотвратяване на животозастрашваща пневмония.
Диагностичните и терапевтични методи, които са доказали ефективността при възрастни, може да се твърде рискови при деца и да доведат до нежелани резултати, обясняват експертите.
Препоръки за диагнозаСпоред ръководството, кръвни култури не трябва да се вземат рутинно при имунизирани деца в неинтоксикирано състояние с придобита в обществото пневмония, които се лекуват в извънболнична обстановка.
При тези случаи няма нужда от излишни медицински интервенции, като рентгенография на гръден кош и изписване на антибиотици (които повлияват бактериите, но не и вирусите, и могат да доведат до развитието на резистентни бактерии).
Кръвните култури са необходими при деца, при които липсва клинично подобрение, както при и при пациенти с прогресивни симптоми или клинично влошаване след инициация на антибиотична терапия.
Хоспитализацията се базира на симптомите на кърмачетатаДецата между 3 и 6-месечна възраст със заподозряна бактериална пневмония трябва да бъдат хоспитализирани, дори и ако пневмонията не се потвърждава от кръвните тестове. Последните често са неточни, затова лекарят трябва да обърне специално внимание на симптомите.
Силно се препоръчват редовните имунизации.Всички деца и юнощи над 6-месечна възраст трябва да бъдат имунизирани годишни с противогрипна ваксина за превенция на ПОП. Родителите на деца под 6 месеца трябва да се ваксинират срещу грип поради факта, че тези деца не са подходящи за превантивната ваксина.
Амоксилин е достатъчен като терапия на пръв изборАмоксицилин (amoxicillin) трябва да се използва като медикамент на пръв избор при бактериална пневмония; по-силни антибиотици не са необходими. При неуспех трябва да се помисли за метицилин-резистентен Staphylococcus aureus.
Свръхлечението е критичен проблем. Повечето случаи на пневмония при деца в предучилищна възраст са с вирусен произход и не са животозастрашаващи.