Повечето провеждали някога диета може би са чували правилото, че половин килограм мазнини са 3500 ккал и че консумацията на 500 ккал по-малко би довела до отслабване с 500 грама на седмица. Изследователи обясняват, че тази формула е грешна, тъй като не отчита забавянето на метаболизма, факта, че повечето лица губят и мускулна маса освен мазнини, и още други фактори, които повлияват отслабването.
Лекари от Националния Институт по Диабет, Храносмилателни и Бъбречни Заболявания (NIDDK) на САЩ смятат, че 3500-ккал правило често води до нереалистични очаквания може да подкопае усилията на отслабващите.
Д-р Хол и колеги са разработили уеб-базиран модел, който по думите им значително по-точно прогнозира очакваната загуба на тегло във времето. Симулаторът може да бъде открит на
страницата на NIDDK.
В интервю за WebMD д-р Хол обяснява, че загубата на тегло всъщност настъпва значително по-плавно, отколкото се смята. По думите му, по-добър гид за типичния човек с наднормено тегло е, че премахването на 10 ккалории на ден бил довело до загубата на половин кг в рамките на 3 години.
Намаляването на приема с 250 ккал на ден евентуално би довело до загуба от около 12 кг, но това би отнело около 3 години. Около 1/2 от загубата на тегло настъпва през първата година, след което отслабването се забавя.
Този нов начин за анализ на хода на телесната маса във времето дава на практикуващите по-реалистична представа за очакваните резултати от диетата и физическите упражнения. От позитивна гледна точка, новият модел сочи, че въпреки забавянето на отслабването с времето, хората, които се придържат към установения хранителен режим, продължават да отслабват за продължителни периоди от време.
Според новия модел, достигането на средното тегло характерно за 70-те години на миналия век, лицата с умерено затлъстяване трябва да ограничат приема с 500 ккал на ден в продължение на няколко години.
500 ккал са много, имайки предвид съвременния начин на живот. Ето затова трябва да се фокусираме повече върху превенцията на затлъстяването, особено сред децата, обобщават изследователите.