Начало
НачалоЗдравни новиниСтив Джобс и неговия рак на панкреаса
Стив Джобс и неговия рак на панкреаса 29 август 2011

Стив Джобс не е дал специфично обяснение за внезапното си оттегляне като изпълнителен директор на Apple, но една от възможните причини е повторна поява на рака на панкреаса, с който Джобс бе диагностициран през 2003 г.

Ако Джобс страдаше от най-честата форма на този тип рак, а именно аденокарцином, то той едва ли щеше да бъде сред нас, но както по-късно самият той разкрива, става въпрос за невроендокринен тумор или островноклетъчен карцином.

През 2004 г. - девет месеца след диагнозата, Стив Джобс претърпява операция за премахване на тумора, а през 2009 - чернодробна трансплантация - процедура, подходяща само за малък брой пациенти с този рядък тип панкреатичен рак.

Какво знаем за този тип рак? Може ли да бъде излекуван? Какво се случва, ако се появи отново? Отговор на този въпрос ни дава електронното медицинско издание WebMD.

Островните клетки са хормон-продуциращите клетки на панкреаса. Въпреки че за никого ракът на тези клетки не е добра новина, този тип тумори включват значително поддаващи се на лечение и често лечими разновидности, сочат данни от Националния Раков Институт на САЩ.

Ходът на заболяването зависи от това кой точно вид клетки е засегнат. В някои случаи увеличаването на броя на раковите клетки води до освобождаване на редица хормони, водещи до различни резултати - невъзможност за храносмилане на мазнините, внезапно нарастване на ръцете и стъпалата. Тези хормон продуциращи тумори често са доброкачествени.

Понякога островноклетъчните тумори не произвеждат хормони; за жалост 90% от тях са злокачествени.

Лечението на избор при островноклетъчен карцином е хирургичната намеса. Ако този подход не е приложим, има и други опции - химиотерапия и други методи за контрол на тумора. Някои от тези новообразувания не са лечими, но пациентите живеят години.

Говори се, че Джобс е претърпял процедурата на Уипъл - предпочитаният оперативен метод при засягане на главата на панкреаса от островноклетъчен тумор. При метода на Уипъл се премахват главата на панкреаса, част от жлъчния канал, жлъчният мехур и част от тънкото черво. Понякога се премахва и част от стомаха.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator