Ново изследване сочи, че GABA рецепторите в ретината се нуждаят от аскорбинова киселина (витамин С), за да функционират нормално. Това откритие може да се окаже важно за заболявания като епилепсия и глаукома.
Гама-аминомаслената киселина (GABA) е основният задръжен медиатор в ретина и мозъка и спомага за инхибирането на ненужните възбудни импулси в невроните. Изглежда витамин С спомага за правилното функциониране на тази инхибиция, обяснява д-р Gersdorff от Oregon Health & Science University.
Тъй като ретината е част от централната нервна система, това означава, че витаминът би имал важна роля и в останалата част от мозъка - в такава степен, каквато досега не сме осъзнавали.
GABA рецепторите са силно експресирани в ретината. Аскорбиновата киселина е силно концентрирана в ретината и други региони на централната нервна система. Все още малко се как точно витамин С оказва своите ефекти в мозъка и ретината.
Д-р Gersdorff и колеги изследвали ефекта на аскорбиновата киселина върху ретини от златна рибка, които имат сходна на човешката ретина биологична структура.
Било установено, че аскорбиновата киселина регулира функцията на GABA-C и GABA-A рецепторите. Функцията на нативните ретинални и рекомбинантните GABA-C рецептори била значително усилена при наличието на аскорбинова киселина, докато липсата й била свързана със значителен спад на функцията. Сходни ефекти били описани и върху GABA-A рецепторите в ретината.
Най-общо резултатите сочат, че аскорбиновата киселина би могла да се окаже мощен ендогенен модулатор на GABAергичната медиация, обобщават изследователите.