Смесените ядки са добър заместител на част от въглехидратите в хранителния режим на диабетика, сочи рандомизирано контролирано проучване, публикувано в Diabetes Care.
Приемът на мазнини и особено мононенаситени такива (MUFA) се позволява при диабетици с цел запазване на HDL-холестерола и подобряване на гликемичния контрол. В настоящото проучване бил оценен ефектът на смесените ядки като източник на растителни мазнини върху серумните липиди и гликирания хемоглобин при диабет тип 2.
В рамките на 3 месеца 117 участници със захарен диабет били рандомизирани на 1 от следните 3 режима:
-475 ккал като част от 2000 ккал хранителен режим, съставени от смесени ядки (75г/ден). Ядките включвали сурови бадеми, орехи, лешници, фъстъци, кашу, макадамия и др.
-475 ккал като мъфин със сходно протеинно съдържание но без MUFA
-475 ккал - по половин порция ядки и мъфин.
Консумацията на смесени ядки била свързана с понижение на гликирания хемоглобин с 0.21%. При втория и третия режим не било отчетено повлияване на HbA1c.
Сравнени с мъфините, пълната доза ядки довела до значителна редукция на нивата на LDL-холестерол. При смесения режим било отчетено умерено понижаване на LDL-холестерола. Сходни резултати били установени и относно аполипопротеин В и отношението apoB:apoA1.
60-70 грама ядки на ден като заместител на въглехидратните храни водят до подобрение на гликемичния контроли серумните липиди при диабет тип 2, обобщават авторите.