Начало
НачалоЗдравни новиниТиазолидиндионите могат да повишат и риска от диабетен едем на макулата
Тиазолидиндионите могат да повишат и риска от диабетен едем на макулата 04 юли 2011

Ново проучване, докладвано на научните сесии на Американската Диабетна Асоциация (ADA), сочи, че дългосрочната употреба на тиазолидиндиони (TZD) е свързана с повишен риск от диабетен едем на макулата (ДЕМ). Към тиазолидиндионите принадлежат небезизвестните rosiglitazone (Avandia) и pioglitazone (Actos).

Редица предишни проучвания повдигат притеснения относно рисковете, свързани с TZD терапията, включително задръжка на течности и застойна сърдечна недостатъчност. Настоящото проучване открива нов проблем, който може би е валиден и за всички агонисти на PPAR-гама (рецептор за активирания пероксизомен активатор).

PPAR-гама изоформата е широко разпространена и затова активацията й е свързана със значителни плейотропни ефекти, обясняват д-р Идрис и колеги от Sherwood Forest Hospitals Foundation. Въпреки че страничните ефекти на TZD са добре документирани, екипът на д-р Идрис бил мотивиран от наблюдението, че активацията на PPAR-гама е свързана със свръхпропускливост от страна на съдовия ендотел. Например проучвания с rosiglitazone сочат обратимо дозозависимо повишение на генетичната експресия на съдов ендотелен растежен фактор, който играе важна роля като възпалителен цитокин в развитието на диабетен макулен едем.


Изследователите анализирали данни от 109 295 пациенти с диабет тип 2, експонирани на TZD в продължение на над 6 месеца. Резултатите на първата година сочат силна връзка между TZD и ДЕМ. Употребата на тези препарати била свързана с повишение на риска от ДЕМ 3.29 пъти на първата година. Успоредната употреба и на инсулин довела до покачване на този риск до 8.44.

Интересното е, че на 10-та година повишеният риск от ДЕМ бил по-нисък от първоначалния - стотв. 2.29 и 3.2. Най-вероятно гликираният хемоглобин играе важна модулираща роля, като редукцията му е свързана с протективен ефект срещу развитието на ДЕМ, обясняват авторите. Употребата на аспирин и АСЕ-инхибитори изглежда също има протективно действие.

Обобщено, може да се каже, че TZD покачват риска от ДЕМ от 3 до 6 пъти.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator