Интраутеринните устройства и имплантите са най-ефективните обратими контрацептиви 23 юни 2011
Дългодействащите обратими контрацептиви (ДДОК) и по-конкретно - вътрематочните устройства и конрацептивните импланти са най-ефективните обратими контрацептиви, според бюлетин на American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG).
ДДОК са най-добрият инструмент срещу нежелана бременност, която съставлява 49% от всички бременности в САЩ, посочват от ACOG. Най-голямото предимство на ДДОК, че след поставяне не изискват поддръжка.
Налични са три ДДОК метода: песарът copper T380A, левоноргестрел интраутеринна система и етоногестрел имплант. Всички се поставят амбулаторно като фертилността се възвръща бързо след отстраняване на устройството.
Медният песар ефективно предотвратява бременност в дългосрочен период (до 10 години), освобождавайки малки количества мед в матката, което пречи на оплождането и имплантацията на оплоденото яйце в маточната стена. Освен това се нарушава и подвижността на сперматозоидите. Ако се постави в рамките на 5 дни след необезопасен секс, действа като спешен контрацептив.
Тъй като овулацията продължава, могат да се наблюдава повишено менструално кървене и крампи, които често намаляват с времето. Тежката менорагия и дисменорея са водещите причини за прекратяване на употребата на медния песар.
Хоромоналният песар освобождава прогестин в матката, който задебелява цервикалния мукус, изтънява маточната лигавица и намалява сперматозоидната подвижност. Продължителността на контрацепцията е 5 години. Одобрен е и за лечение на менорагия.
Контрацептивният имплант е свързан с честота на бременност от 0.05%, което го прави най-ефективният метод за обратима контрацепция. Малка пръчица с големина на кибритена клечка се поставя под кожата на мишницата, което позволява контролирано освобождаване на супресиращ овулацията хормон в продължение до 3 години.