Две нови клинични проучвания, финансирани от Европейската комисия, ще тестват различни стратегии за подобряване на ползата от тромболитичната терапия и потенциални биха позволили на хиляди пациенти с исхемичен инсулт, които иначе биха били неподходящи поради настъпване на инсулта по време на сън, да получат такава терапия.
Едно от тези две проучване е WAKE UP. То ще тества ефективността и безопасността на магнитно-резонансната томография за определяне дали пациентите отговарят на прозоръчния период от 4.5 часа, в който може да се приложи интравенозна терапия с рекомбинантен активатор на тъканния плазминоген (rtPA) за отпушване на засегната артерия.
Другото - EuroHYP-1 ще изследва ефективността на терапевтичното охлаждане при пациенти с умерен до тежък инсулт. Очаква се да стартира през 2012, като ще участват около 50 центъра. Резултатите се очакват през 2013-2014.
WAKE UPПри 14-20% от пациентите инсултът настъпва по време на сън. Събуждайки се с вече настъпили симптоми, не може да се прецени времето на настъпването на тези симптоми. Тъй като не може да се определи прозоръчният период, не може да се приложи терапия с тромболиза.
За преодоляване на този проблем са разработени специфични MRI критерии, които са верифицирани върху около 700 пациенти с известно време на настъпване на симптомите. Diffusion-weighted МР изследването е особено чувствително относно ранните промени след остър исхемичен инсулт, а FLAIR може да даде информация с 80-90% точност дали инсултът е по-пресен от 4.5 часа.
EuroHYP-1EuroHYP-1 ще тества ефективността на терапевтичното охлаждане при 1500 пациенти с NIH stroke score между 6 и 18 (умерен до тежък инсулт), включително при пациенти, които са подходящи или неподходящи за тромболитична терапия и които или пък не отговарят въпреки прилагането на конвенционалните интервенции. Пациентите ще бъдат охладени до 34-35 градуса, като охлаждането трябва да започне в рамките на първите 6 часа след началото на симптомите до 24-я час. Главният краен резултат е функционалният статус на 3-я месец.
Според главният координатор на проучването, резултати от пилотни проучвания сочат нетна полза от 7-8%, насложена върху ползите върху тромболитичната терапия, когато е приложена. Казано накратко, охлаждането удвоява ефекта на тромболитичната терапия. Редица проучвания със животни сочат, че охлаждането е силно невропротективно срещу исхемичен инсулт.
Единственият въпрос е поносимостта на 24-часовата хипотермия. Досегашни опити сочат обаче относително добра толерабилност на процедурата. Друг проблем е цената на процедурата - около 500-600 евро на пациент, въпреки че тази сума би могла да бъде редуцирана с евентуалното широко възприемане на тази стратегии.