Британски учени установиха, че сърцето може да се самовъзстановява след увреждане благодарение на протеинова молекула, стимулираща този процес.
Клетките, които участват във възстановяването, се намират в епикарда. Тези прогениторни клетки участват в изграждането на сърдечния мускул и коронарните съдове на ембриона по време на бременността. У възрастния човек въпросните клетки са в спящо състояние и според британците те биха могли да бъдат активирани и да се модулира тяхната генна експресия, като по този начин да се превърнат в кардиомиоцити.
В доклада, публикуван в Nature, изследователите от University College London описват експеримент с мишки, в който епикардните клетки успешно са активирани с пептидната молекула тимозин бета-4. Мишките били третирани с Т-бета-4, след което било индуцирано миокардно увреждане. Тогава била приложена подсилваща доза. Проследявайки ген, продуциращ зелен флуоресциращ протеин, учените установили, че епикардните прогениторни клетки са се трансформирали в нови кардиомиоцити, интегрирали се в съществуващата здрава мускулна тъкан.
При тези мишки се наблюдавало 25% подобрение във фракцията на изтласкване и по-слабо изразено миокардно скарифициране и ремоделиране.
В момента текат тестове с човешки клетки, за да се установи дали същите резултати биха могли да бъдат повторени. Авторите коментират, че 25% повишение във фракцията на изтласкване у хора би имало драматичен ефект, но за жалост в повечето случаи проучванията с хора не реплицират резултатите при животни. Но дори и 10% подобрение е значително постижение и би променило коренно качеството на живот на пациентите.