Учени откриха начин, по който редица базирани на антитела лекарства да бъдат вкарвани в мозъка през кръвно мозъчната бариера. Това би отворило врата за нови терапии срещу болестта на Алцхаймер, шизофрения, болестта на Паркинсон и дори аутизъм.
Редица фармацевтични компании разработват препарати срещу болестта на Алцхаймер, които представляват антитела, атакуващи свързания със заболяването протеин бета-амилод. Главният проблем е, че само малка част преминават кръвно-мозъчната бариера - <0.1%.
Откритието на нов механизъм за прекарване на антителата през мозъчната бариера дошло при тестване на нов препарат, който блокира бета-секретаза 1 - ензим, участващ в трансформацията на амилоид-бета протеините и образуването на плаки в мозъка.
Експерименти в мишки и маймуни установили, че антителата ефективно намаляват количеството на амилоид-бета в кръвта, но не и в мозъка.
Изследователите използвали Троянски кон, за да се опитат да преминат през кръвно мозъчната бариера. Известно е, че желязото преминава лесно в мозъка и базирайки се на тоя факт, антитялото било модифицирано така, че да се свърза с трансфериновите рецептори, които пренасят желязото през кръвно-мозъчната бариера.
Големите молекули успели да се свържат с рецепторите, но пак не успели да преминат през бариерата. Антителата били модифицирани така, че да имат по-малък афинитет към рецепторите. Последното позволило достатъчни количества да преминат в мозъка. Тестове в мишки установили, че преминали веднъж в мозъка, антителата значително намаляват нивата на амилоид-бета.