Комбинираните таблетки - бъдещето на терапията на сърдечносъдовите заболявания? 31 май 2011
Рандомизирано плацебо-контролирано проучване сочи, че употребата комбинирани таблетки за първична превенция би намалила наполовина честотата на коронарни и мозъчни инциденти.
Според авторите подобни таблетки представляват стратегия с добра цена/ефективност, която би могла да постигне повечето цели на СЗО за намаляване на неинфекциозните заболявания. Критици пък смятат, че подобни стратегии са крачка назад, които могат да доведат до "затъпяване" на медицинската практика.
Настоящото проучване включвало 378 лица без индикации за прилагане на който и да е елемент от таблетката, но с изчислен сърдечносъдов риск в рамките на 5-годишен период от >7.5%. Участниците били рандомизирани на политаблетка, съдържаща
aspirin 75 mg, lisinopril 10 mg, hydrochlorothiazide 12.5 mg и simvastatin 20 mg или плацебо.
Било установено, че таблетка води до спад на систоличното кръвно налягане с 9.9 mm Hg и редукция на LDL-холестерола с 0.8 mmol/l в рамките на 12-седмичен период.
Нежелани инциденти имало при 58% в активната група срещу 42% при плацебо пациентите. Прекъсвания на терапията имало съответно при 23% и 18%.
Изследователите изчисляват, че ако тази терапия се поддържа в дългосрочен план, то това би означавало 60% редукция на риска от сърдечно заболяване и исхемичен инсулт, пренебрежителен ефект върху хеморагичния инсулт и покачване на риска от извънчерепно кървене с 50%.
Според критиците, включително и изтъкнатия д-р Steve Nissen (Cleveland Clinic), подобни таблетки биха имали негативно влияние върху клиничната практика, защото при всеки пациент има индивидуални изисквания относно дозировката на отделните компоненти. Комбинираните таблетки биха довели до свръхлекуване на някои и недостатъчно лечение на други. Всеки от тези препарати си има ползи и рискове, включително и аспирин. Ако се наблюдава страничен ефект, за лекуващия лекар би било трудно да установи виновния агент.