Женският пол е независим рисков фактор за радиоконтраст-индуцирана нефропатия (РКИН), особено при жени с нормална базова бъбречна функция.
Това сочи проучване, представено наскоро. То включвало 1211 мъже и жени, третирани с радиоконтраст по повод коронарна ангиография. При жените бил установен 60% повишен риск от РКИН (дефинирана като повишаване на креатинина >25% от базовите стойности, ажсолютно повишение на креатинина с >0.5 мг/дл или понижение на изчислената гломерулна филтрация с >25% в рамките на 72 часа от експозицията).
Бъбречно увреждане се наблюдавало при 20% от жените и 13% от мъжете. След отчитане на известни рискови фактори (възраст, гломерулна филтрация, левокамерна фракция на изтласкване, анемия, хипотония, контрастен обем и др.) и протективни интервенции (употреба на N-acetylcysteine и др.) било установено, че женският пол е независим предиктор за РКИН.
Интересното е, че жените с нормална бъбречна функция имали още по-голям риск (>94%), докато тези със засегната функция нямали допълнително повишение. Авторите обясняват този феномен с по-добрата интравенозна хидратация и мониториране на пациентите с увредена бъбречна функция.
Други предиктори за повишен риск от РКИН и при двата пола били препроцедруната употреба на furosemide (фурантрил) и хроничното излагане (през предходния месец) на ACE инхибитори или ARB.