AstraZeneca врътва кранчето на безплатните пътувания на лекари 27 май 2011
Фармацевтичният гигант AstraZeneca обяви, че ще спре плащанията към лекари с цел посещаване на международни медицински конгреси. Новината съобщи лично изпълнителният директор Дейвид Бренън.
"Решихме повече да не плащаме на лекарите посещенията на международни научни и медицински конгреси, като за сметка на това ще се фокусираме върху върху местните образователни възможности за обучение за медицински специалисти"
Нарастващите разходи за здравеопазване през последните години поставиха на преден план финансовите взаимоотношения между фармацевтични фирми и лекари. Въведоха се забрани за "глезенето" на лекарите под формата на вечери, подаръци и дори химикалки.
За първи път обаче фирма заявява, че спира финансирането на пътуванията за международни конференции, където разходите на повечето посетители по традиция са поети от Big Pharma.
Според анализатори, този ход най-вероятно ще се последва и от други фирми.
Едва ли ходът е свързан със спестяване на пари, тъй като само за миналата година продажбите на AstraZeneca sa 33.3 милиарда долара, а нетната печалба - 13.6 млрд. По-скоро се касае за успокояване на безпрецедентния натиск на регулаторите върху фармацевтичната индустрия, която само през последните години е платила 15 милиарда долара глоби на американското правителство заради различни законови нарушения.
Във Великобритания например законът за корупцията е проблем за компаниите, тъй като на лекарите се гледа като на представители на правителството поради държавното финансиране на здравната система. Ето затова подобни плащания под формата на посещения на конференции би могло да се счете за корупция.