Новите антиепилептици не повишават риска от малформации на плода 18 май 2011
Данни от над 800 000 раждания сочат, че новите антиепилептични препарати не повишават риска от сериозни родилни ефекти. Според датско изследване излагането на lamotrigine, oxcarbazepine, topiramate, gabapentin и levetiracetam през първия триместър е сравнимо с липсата на експониране.
Честотата на употреба на антиепилептични медикаменти сред бременните жени се движи между 0.2% и 0.5%. Въпреки че повечето приемат тези агенти по повод епилепсия, последните се използват и за биполярни разстройства, мигрена, невропатна болка.
Старите антиепилептични средства като валпроат, phenobarbital, phenytoin, и carbamazepine са свързани с приблизително 3-кратно повишен риск от родилни дефекти.
В проучването били идентифицирани 1532 жени, изложени на нови антиепилептични медикаменти. 3.2% от новородените имали дефекти срещу 2.4% при неекспонираните. След отчитане на на предишна употреба на агенти от стара генерация и наличието на епилепсия, установената връзка между новите препарати и родилните дефекти изчезнала.
Най-предписваният агент бил lamotrigine, като по-високите дози били свързани с по-висок риск: 250 mg - с 73% повишение на риска.