Начало
НачалоЗдравни новиниИ rituximab може да повиши риска от прогресивна мултифокална левкоенцефалопатия
И rituximab може да повиши риска от прогресивна мултифокална левкоенцефалопатия 12 май 2011

Терапията с rituximab може да повиши риска от прогресивна мултифокална левкоенцефалопатия (PML) при пациенти с ревматоиден артрит (РА), докладват лекари.

Лекуващите пациенти с ревматични заболявания, включително РА, трябва да са наясно, че при rituximab съществува макар и малък риск за развитие на ПМЛ, обясняват д-р Клифърд и колеги от Washington University.

При тези пациенти агресивното мониториране за нови и прогресиращи неврологични дефицити е от изключителна важност за поставяне на ранна диагноза. Употребата на rituximab трябва да се спре при появата на подозрителен неврологичен симптом до изключване на диагноза ПМЛ, обясняват авторите в доклад, публикуван в Archives of Neurology.

ПМЛ се причинява от инфекция с JC вирус, който води до демиелинизация в мозъка. Над 1/2 от адултното население е серопозитивно за JC вируса, но реактивация и заболяване се наблюдава при имуносупресираните. Честотата на ПМЛ значително нарасна успоредно с HIV/СПИН епидемията, като HIV продължава да бъде водещият рисков фактор за ПМЛ.

Редица проучвания сочат връзка между ПМЛ и лечението с моноклонални антитела, включително natalizumab и efalizumab, а скорошен доклад идентифицира 57 случая на ПМЛ у HIV-негативни лица, лекувани с rituximab, който е насочен срещу CD20-позитивните лимфоцити.

Първият докладван случай на ПМЛ, свързан с употребата на rituximab, датира от 2009 г. В настоящото проучване д-р Клифърд и колеги описват 4 допълнителни случая сред популация от 129 000 експонирани.

Всичките пациенти били жени на възраст между 51 и 73. Тъй като rituximab не се използва за лечение от първа линия, участничките имали неуспешна предишна терапия с други препарати. Всички пациенти били третирани с две 1000 мг инфузии през две седмици - между 1 и 5 курса.

3 пациенти развили ПМЛ симптоми в рамките на 5 до 7 месеца след инфузия с rituximab, а четвъртият - 16 месеца по-късно. Симптомите включвали дисестезия, дисфазия, когнитивно увреждане, атаксия, фокален дистоничен тремор и сегментен миоклонус.

Имайки предвид изключителната рядкост на ПМЛ при РА, може да се предположи, че rituximab повишава риска от ПМЛ, като заболеваемостта е поне 1/25 000 експонирани, като се има предвид, че не всички пациенти се докладват и диагностицират правилно.

Рискът е по-малък спрямо други моноклонални антитела. Например при natalizumab ПМЛ се наблюдава при 1/1000 пациенти лекувани в продължение на >2 години, и при 1/400 пациенти, лекувани с efalizumab.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator