Нискоинтензитетната антикоагулация с warfarin изглежда има положителен ефект върху хроничното клъстерно главоболие, сочи ново кръстосано проучване.
В пилотното проучване д-р Хаким и колеги (Университета Кайро, Египет) рандомизирали 34 пациенти с рефрактерно клъстерно главоболие на warfarin или плацебо в продължение на 12 седмици. След 2-седмичен изчистващ период рамената били кръстосани за още 12 седмици. Warfarin бил титриран до INR между 1.5 и 1.9.
50% от пациентите имали ремисия поне 4 седмици по време на варфариновата фаза спрямо само 11.8% по време на плацебо фазата.
Продължителността, честотата и интензитетът на клъстерните атаки били значително по-ниски по време на терапията с warfarin. Не била отчетена значителна разлика между честотата на атаки по време на изчистващия период, но средната продължителност и интензитет били значително по-ниски при изчистващия период след терапия с warfarin.
Не е ясно по какъв механизъм warfarin повлиява клъстерното главоболие, но е малко вероятно да се касае за някакво директно противовъзпалително действие. По-разумно е да се предположи, че нещата са свързани с витамин K, който изглежда оказва влияние върху дендритния и невронален метаболизъм, обясняват авторите.