Оралният антидиабетен препарат metformin би могъл да се окаже с потенциална роля при лечението на ендометриален рак, сочат резултатите на in vitro изследване.
Инсулиновите сенсибилизатори, особени бигванидът метформин, се използват широко при жени с поликистоза на яйчниците. Метформин не само подобрява инсулиновата резистентност и хиперинсулинемията при жените с този синдром, но и подобрява овулацията и регулярността на менструалния цикъл, обясняват авторите от University of Warwick (Англия, Великобритания).
Освен че потиска чернодробната продукция на глюкоза, метформин демонстрира положителни ефекти и върху други тъкани, включително мастната тъкан, скелетната мускулатура и съдовия ендотел. Скорошни изследвания сочат, че препаратът инхибира растежа на ракови клетки.
Тъй като жените с инсулинова резистентност имат повишен риск от ендометриален рак, англичаните решили да изследват ефектите на метформин върху ракови ендометриални клетки от 21 жени преди и след провеждане на 6-месечна терапия (850 мг два пъти дневно). Резултатите били сравнени с тези на група от контролни участници.
6-месечната терапия с метформин била свързана със значително отслабване на инвазивността на раковите клетки, като било отчетена и 25% редукция в разпространението на тези клетки.
Авторите установили, че ефектите са свързани с биохимични механизми, включващи с NF-κB, MMP-2/9 и Akt, Erk1/2 , които са важни регулатори на възпалението, туморната инвазия и метастазиране.