Нови данни сочат, че консумацията на ягоди има предпазващ ефект върху развитието на рак на хранопровода. Ето защо вкусните плодове могат да се окажат естествена алтернатива на химиопревенцията.
Откритието бе представено на годишната среща на Американската асоциация за проучвания в областта на раковите заболявания.
Приемът на ягоди в продължение на 6 месеца довел до намаляване хистологичния грейдинг на езофагеалните диспластични лезии при 29 от 36 пациенти.
Въпреки че резултатите са много окуражаващи, авторите предупреждават, че данните са предварителни и трябва да бъдат потвърдени в по-големи плацебо-контролирани рандомизирани проучвания.
Въпреки това, ягодите са безопасни, лесно достъпни, евтини и добър източник на голям брой витамини и минерали.
Едни от най-важните етиологични фактори, свързани с езофагеалния плоскоклетъчен карцином са нитрозамините, които се срещат в тютюневия дим, някои хранителни продукти. Сред тези нитрозамини е N-нитрозометилбензиламин (NMBA) , който се среща в китайките диети.
В настоящото предклинично проучване д-р Чен и колеги от Ohio State University използвали модел на NMBA-индуциран рак на хранопровода при плъхове с цел идентифициране на химиопротективни агенти, включително от естествени хранителни продукти. Било установено, че замразените ягоди значително инхибират туморната формация, блокирайки метаболизма на NMBA и редуцирайки растежа на премалигнениете клетки.