Tiotropium е по-ефективен от salmeterol при превенцията на умерени до тежки изостряния при пациенти с умерена до тежка хронична обструктивна белодробна болест, сочат резултатите на ново рандомизирано проучване.
Проучването е публикувано в
New England Journal of Medicine, а автори са лекари от Университетите Giessen и Marburg, Германия.
Употребата на дългодействащи бронходилататори лежи в основата на лечението на пациентите с умерена до тежка ХОББ. За сметка на това данните относно ефективността на дългодействащите антихолинергични агенти, като tiotropium, спрямо тази на дългодействащите бета-2-агонисти, като salmeterol, са оскъдни.
В проучване 7376 пациенти с ХОББ били рандомизирани на 18 μg tiotropium веднъж дневно или 50 μg salmeterol два пъти дневно.
Употребата на tiotropium бил свързана с по-дълъг период до първото изостряне с 42 дни (187 срещу 145 дни при salmeterol), което се равнява на 17% редукция на риска от изостряне.
Tiotropium намалил риска от умерени изостряния с 14%, а на тежки с 28%. Освен това препаратът бил свързан с редукция на годишната честота на екзацербации спрямо salmeterol.
Честотата на нежелани реакции, водещи до спиране на терапията, и на сериозни нежелани реакции, вкл. сърдечносъдови усложнения и смърт, била сходна между двете групи.
Резултатите на това голямо проучване дава база, на която да се базира изборът на дългодействаща бронхоразширяваща терапия при поддържащото лечение на ХОББ, обобщават авторите.