Различните бета-блокери се различават по своя ефект при сърдечна недостатъчност 23 март 2011
Бета-блокерите се различават по ефекта си върху преживяемостта при пациенти със сърдечна недостатъчност, докладват канадски изследователи в
American Journal of Cardiology.
При сходна степен на бета-блокада, atenolol и acebutolol били по-добри от metoprolol, докато при carvedilol и bisoprolol не бил отчетен такъв ефект, обясняват д-р Лазарус и колеги от atenolol and acebutolol.
Относно значението за клиничната практика: няма лоши или добри бета-блокери. Всички пациенти със сърдечна недостатъчност трябва да са не бета-блокер, а лекарите не трябва да се чувстват притиснати да използват evidence-based бета-блокер, смятат авторите. По-важно е да използваме определен клас медикаменти, ако пациентът има ползи, отколкото да преследваме най-добрия препарат в този клас.
Проучването на канадците включвало 26 787 пациенти, приемащи бета-блокери по повод сърдечна недостатъчност. В рамките на проследяване от 1.8 години смъртността била 47% с metoprolol, 40% с atenolol, 43% с acebutolol, 41% с carvedilol и 35% с bisoprolol.
Допълнителен анализ установил, че относителният риск от смърт е сходен между carvedilol (HR 1.04) и bisoprolol (HR 0.96), сравнени с metoprolol. Този риск обаче бил значително по-нисък с atenolol (HR 0.82) и acebutolol (HR 0.86). Авторите обобщават, че няма данни за класове ефект при бета-блокерите при пациенти със сърдечна недостатъчност.