Некалцифицираните плаки - силен индикатор за бъдещи сърдечни инциденти 16 март 2011
Коронарните плаки, характеризирани чрез коронарна КТ ангиография (кКТА), са силни предиктори за сериозни коронарни инциденти (MACE), независимо от сърдечносъдовите рискови фактори, сочи проучване. Информацията от него би послужила за стратифициране на риска и избор на терапията при пациенти с остра гръдна болка.
Според д-р Нанс от Медицинския университет в Южна Каролина, кКТА предоставя отличен образ на артериите и атеросклеротичната болест, като за прогностичната стойност на кКТА при пациенти с остра гръдна болка се знае по-малко, особено в контекста на морфологичните характеристики на плаките (калцифицирани, смесени, некалцифицирани).
Последното може би има значение, тъй като не всички плаки са еднакви. Тези с фиброзни шапки и некротични възпалителни ядра имат повишен риск от руптуриране, респективно предизвикивайки остър миокарден инфаркт.
В настоящото проучване, включващо 2682 пациенти с остра гръдна болка, наличието на всякакъв вид плаки било свързано със значително повишен риск от МАСЕ. В контекста на морфологията на плаките, наличието на некалцифицирана плака било най-силен предиктор за МАСЕ.