Международният панел за диагностика на множествената склероза (МС) ревизира критериите на McDonald за диагностициране на заболяването. Новите критерии за публикувани в
Annals of Neurology.Една от най-драматичните промени, е че за пръв път ще се използват диагностични критерии, които ще позволят някои пациенти да бъдат диагностицирано още при появата на първите симптоми, докато досега се чакаше появата на нов такъв.
Предишните промени на критериите на McDonald, както и последната ревизия, включват препоръки относно използването на ЯМР за демонстриране на дисеминацията на заболяването във времето и пространството.
Дисеминацията във времето може да бъде демонстрирана чрез нова Т2 или гадолиний-усилена лезия по време на проследяващия ЯМР спрямо базовия, невасимо от времето на референтния скен. По-ранните версии на критериите определяха референтния скен да се прави поне 30 дни след първоначалния клиничен инцидент; сега това изискване отпада.
Дисеминацията в пространството може да бъде демонстрирана с поне 1 Т2-лезия в поне 2 от 4 области на централната нервна система - перивентрикуларна, юкстакортикална, инфратенориална, гръбначен мозък. Тези лезии не е нужно да са гадолиний-усилени.
В предишните версии на критериите се чакаше появата на нова болестна активност, а сега с презумпцията, че когато има гадолиний-усилена активност и други неусилени лезии, то неусилените лезии са с давност някъде в миналото, а усилените се развиват понастоящем - се определя дисеминацията с времето.
Ревизираните критерии постановяват още, че първична-прогресивна МС може да бъде диагностицирана при лица, отговарящи на следните критерии: 1 година прогресия на заболяването + поне 2 от следните три критерия: дисеминация в мозъка (базирана поне на 1 Т2-лезия в перивентрикуларния, юкстакортикалния или инфратенориалните региони; дисеминация в гръбначния мозък (базирана на поне 2 Т2-лезии); или позитивни находки от гръбначномозъчната течност.
Тези критерии трябва да се прилагат при лица с клинично изолиран синдром, насочващ към МС, или при пациенти със симптоми, отговарящи на възпалително демиелинизиращо заболяване на централната нервна система.