Препоръчват тирозинкиназни инхибитори от второ поколение за първоначално лечение на хроничната миелогенна левкемия 14 март 2011
Тазгодишната версия на ръководството на National Comprehensive Cancer Network (NCCN) за лечение на хронична миелогенна левкемия (ХМЛ) препоръчва употребата на тирозинкиназните инхибитори от второ поколение (
Tasigna, Novartis Oncology) и dasatinib (
Sprycel, Bristol-Myers Squibb) като терапия от първа линия, като допълнение към добре известния imatinib (
Gleevec, Novartis Oncology).
Новите препоръки се базират на данни от 2 рандомизирано проучвания, чиито последни данни бяха представени на годишната среща на Американското Дружество по Хематология през декември 2010 г.
Данните относно новите тирозинкиназни инхибитори, сочат, че определено последните превъзхождат imatinib - повишена честота на пълен цитогенетичен отговор, на сериозен молекулярен отговор и по-ниска честота на трансформация.
Навлизането на imatinib тотално промени естествения ход на ХМЛ като заболяване, отбелязва д-р О'Браян от Anderson Cancer Center и председател на NCCN комитета по ХМЛ. В миналото заболяването имаше неизбежен фатален завършек, като интерферонът бе единствената опция, която работи добре, но за сметка на това е много токсична и нетолерабилна от голям брой пациенти. Ако се изключи възможността за алогенна трансплантация, 10-годишната преживяемост бе около 10%. Сега тя варира между 85% и 90%.
Imatinib не действа при всички ХМЛ пациенти и оттук идва нуждата от нови агенти. Около 17% от пациентите никога не постигат пълен цитогенетичен отговор, който все още е златният стандарт за терапевтичен отговор. Други 15% постигат този отговор, но го губят по-късно, а 5% - прекратяват лечението поради токсични ефекти. Това означава, че около 37% от пациентите се нуждаят от алтернативни терапевтични опции.
Два други тирозинкиназни инхибитора са в процес на разработрка - това са ponatinib (ARIAD Pharmaceuticals), даващ убедителни резултати при пациенти с терапевтично-резистентна Т315I мутация, и bosutinib (Pfizer), който е ефективен като терапия от първа, втора и трета линия.