Комбинацията от четири кръвни протеина, може да служи за биомаркер за различаване на пациентите с астма от тези з хронична обструктивна белодробна болест. докладва австралийски екип.
Тези протеини имат потенциал да станат важен инструмент в диагностицирането на респираторните заболявания, се посочва в статията, публикувана в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. По-добрата диагноза може да доведе до по-добро лечение и разбиране на патогенезата на тези заболявания.
Четирите протеина са открити чрез протеомен анализ, който може да идентифицира множество протеини, свързани с дадено заболяване, като по този начин да се изведат нови протеини, несвързвани досега с определени болестни състояния.
Били изследвани кръвни проби от 21 пациенти с астма, 5 с ХОББ и 21 контроли. Били идентифицирани 20 уникални плазмени протеини като кандидат-маркери. Те принадлежали към три функционални групи: железен метаболизъм, коагулационна каскада, комплемент.
Серумните концентрации на 3 протеина били по-високи при пациентите с астма спрямо здравите контроли: церулоплазмин, хаптоглобин и антитромбин III. Пациентите с ХОББ имали серумни нива на протромбин, значително по-ниски от пациентите с астма и здравите участници.
Авторите валидирали тези резултати върху проби от други 7 пациенти с астма и 9 с ХОББ, както и върху група 73 по-възрастни лица (>55 години), от които 14 с астма, 22 с ХОББ, 14 - с ХОББ и астма и 23 здрави. Отново церулоплазминът и хаптоглобинът били значително по-високи при пациентите с астма спрямо контролите. Този път били отчетени и повишени нива на хемопексин, участващ в железния метаболизъм.
Хаптоглобинът и хемопексинът били повишени при пациентите с астма и ХОББ спрямо контролните пациенти. Нямало значителни елевации пари пациентите само с ХОББ, но пък били отчетени тенденции към повишени нива на церулоплазмин, хаптоглобин, хемопексин и алфа-2-макроглобулин.
Резултатите сочат, че тези 4 протеина - церулоплазмин, хаптоглобин, хемопексин и алфа-2-макроглобулин, могат да се използват в комбинация за идентифициране на пациентите с астма и ХОББ. Например при по-младите пациенти, комбинацията от церулоплазмин и хаптоглобин била най-ефективна за различаване на астматиците от здравите лица, докато при по-възрастните най-удачната комбинация била хаптоглобин и хемопексин.