Когато става въпрос за мъжкия фертилитет, се оказва, че размерът има значение. Но не става въпрос за размера на пениса или тестисите, а за разстоянието между ануса и гениталиите - аногенитална дистанция (АГД).
Мъжете, чиято АГД е по-къса от средната (52 мм), имат 7 пъти по-висок риск от субфертилност спрямо лицата с АГД > 52 мм, сочи проучване, публикувано в Environmental Health Perspectives.
Дистанцията, измерена между ануса и задната част на скротума, е свързана с мъжкия фертилитет, включително количеството сперма и броя на сперматозоидите. Колкото по-къса е АГД, толкова рискът от понижен брой сперматозоиди е по-голям, сочи проучването.
Предишни проучвания, публикувани през 2005 и 2008 г, сочат, че майките изложени на фталати по време на бременността, имат по-често синове с къса АГД. Фталатите са широко разпространени в индустриалните продукти, шампоани, сапуни, пластмаси, бои и някои пестициди.
Според проучванията, жените с високи нива на фталати в урината по време на бременност имат 10 пъти повишен риск от раждането на син с по-къса от очакваната АГД.