Употребата на мобилен телефон >50 минути/разговор повлиява глюкозния метаболизъм в областта на мозъка, която е най-близо до антената на апарата, сочи проучване.
С помощта на позитрон-емисионна томография лекари от National Institute on Drug Abuse (САЩ) проследили метаболизма на мозъка по време на разговор с мобилен телефон. Цялостният метаболизъм на мозъка не бил повлиян, но все пак било отчетено повишение в орбитофронталната кора и слепоочните региони на мозъка, които са в най-близък досег с телефонната антена.
Фиг. 1. Области, подложени на най-голямо облъчване (ляво); области, при които се наблюдава повишение на глюкозния метаболизъм по време на разговор (дясно).Клиничното значение на този феномен все още не е ясно. От една страна това повлияване би могло да се окаже с терапевтичен ефект, но може да се касае за точно обратното.
Авторите все пак препоръчват употребата на устройства "свободни ръце" или високоговорител по време на разговор с цел предотвратяване на непосредствен контакт с мобилния телефон. Предишни изследвания сочат, че при разстояние между главата и телефона от >30 см вероятността за каквито и да било ефекти на електромагнитното излъчване върху мозъка е малка.
Особено внимание трябва да се обърне на децата и младежите, тъй като при тях невроналната тъкан все още търпи развитие. Това е и популация, при която експозицията на излъчвания от мобилни телефони е особено висока.