Затлъстяването е свързано с понижен риск от глаукома при жени 21 февруари 2011
Затлъстяването е свързано с повишено вътреочно налягане, но като че ли парадоксално първото има и протективен ефект срещу развитието на откритоъгълна глаукома при жени, твърдят холандски лекари.
Те потвърждават, че връзката между повишения ИТМ и повишеното вътреочно налягане от една страна и понижения риск от откритоъгълна глаукома от друга, е противоречива, но си имат и обяснение за това. Според тях връзката между ИТМ и вътреочното налягане е фалшива и се дължи на използвания метод за измерване на налягането.
Ако пациентът е със затлъстяване, вероятността офталмологът да доближи масичката със слит-лампата към гърдите на първия е по-голяма. Особено при жените, това може да има същия ефект като маньовъра на Валсалва и да доведе до повишаване на вътреочното налягане. В Ротердамското проучване, на което се базира настоящият анализ, налягането било измерено чрез апланационна тонометрия по Голдман имено зад слит-лампа.
В рамките на 9.7 години 2.7% от анализираните 3939 участници развили откритоъгълна глаукома. Тези лица били значително по-възрастни и с по-висока честота на високостепенна миопия. Повечето били мъже.
Сред женския пол била установена значителна връзка между повишения индекс на ИТМ и вътрочното налягане, но за сметка на това всяка единица ИТМ била свързана със 7% понижен риск от развитие на откритоъгълна глаукома. Този феномен не бил установен при мъжете.
Не била открита и връзка между откритоъгълната глаукома и редица потенциални рискови фактори: тютюнопушене, прием на алкохол, вътреочно налягане, етнос, социоикономически статус.
Д-р Pasquale от Massachusetts Eye and Ear Infirmary в коментар за Medscape Medical News е съгласен, че позитивната връзка между ИТМ и вътреочното налягане е по-скоро изкуствена, отколкото физиологична. От друга страна това проучване потвърждава, че намаляващите нива на естроген имат значение за патогенезата на откритоъгълната глаукома при жени. По-тежките жени имат по-високи нива на естроген, а естрогенът има невропротективни ефекти в животински модели на глаукома.