Пегилираният интерферон изчиства хепатит D вируса при около 1/4 от случаите 31 януари 2011
В проучване, 48 седмичната терапия с
peginterferon alfa-2a довела до
изчистване на хепатит D вируса (HDV) при около 25% от пациентите. Към настоящия момент няма одобрена терапия за HDV, се посочва в статията, публикувана в
New England Journal of Medicine.Д-р Манс и колеги от Медицинския университет в Хановер дали и adefovir на някои от 90-те доброволци за да тестват ефективността на препарата, но било установено, че последният не води до подобрение, освен ако не е в комбинация с peginterferon.
Това е най-голямото проспективно проучване с peginterferon, което към настоящия момент сочи, че може да се постигне активен клирънс на хепатит D вируса.
Хепатит D се среща като
коинфекция при около 10% от лицата, инфектирани
с хепатит B, като може да доведе до фулминантен остър хепатит, тежък хроничен хепатит, цироза и хепатоцелуларен карцином.
В настоящото проучване, 31 пациенти били третирани с 180 мкг peginterferon alfa-2a на седмица, комбиниран с 10 мг adefovir всеки ден; 29 били лекувани с peginterferon + плацебо, а останалите 30 - с adefovir + плацебо.
Главният краен резултат включвал нормализиране на аланин-аминотрансферазите и клирънс на HDV РНК на седмица 48.
На седмица 48, тестът за HDV бил негативен при 23% от лекуваните с двата препарата, 24% от лекуваните с дългодействащия пегинтерферон и 0% от лекуваните само с adefovir. Двама пациенти от двете пегинтерферонови групи имали нормални нива на АЛТ.
24 седмици след спиране на терапията, при 28% от лекуваните само с пегинтерферон нямало следи от HDV РНК, въпреки че при един пациент се наблюдавал релапс с повторна поява на HDV РНК. При нито един пациент, лекуван с adefovir, не се наблюдавало подобно подобрение.
Страничните ефекти били по-чести в пегинтерфероновата група - 81% от лекуваните с този препарат докладвали такива реакции. Най-честите от тях включвали умора, главоболие, коремна болка, обрив или миалгия.
Сериозните нежелани реакции били по-чести при лекуваните с adefovir - 20% срещу 6%.
В момента се подготвя ново проучване, което ще сравни пегинтерферон с анти-HIV препарата tenofovir за период от 96 седмици.