Начало
НачалоЗдравни новиниПегилираният интерферон изчиства хепатит D вируса при около 1/4 от случаите
Пегилираният интерферон изчиства хепатит D вируса при около 1/4 от случаите 31 януари 2011

В проучване, 48 седмичната терапия с peginterferon alfa-2a довела до изчистване на хепатит D вируса (HDV) при около 25% от пациентите. Към настоящия момент няма одобрена терапия за HDV, се посочва в статията, публикувана в New England Journal of Medicine.

Д-р Манс и колеги от Медицинския университет в Хановер дали и adefovir на някои от 90-те доброволци за да тестват ефективността на препарата, но било установено, че последният не води до подобрение, освен ако не е в комбинация с peginterferon.

Това е най-голямото проспективно проучване с peginterferon, което към настоящия момент сочи, че може да се постигне активен клирънс на хепатит D вируса.

Хепатит D се среща като коинфекция при около 10% от лицата, инфектирани с хепатит B, като може да доведе до фулминантен остър хепатит, тежък хроничен хепатит, цироза и хепатоцелуларен карцином.

В настоящото проучване, 31 пациенти били третирани с 180 мкг peginterferon alfa-2a на седмица, комбиниран с 10 мг adefovir всеки ден; 29 били лекувани с peginterferon + плацебо, а останалите 30 - с adefovir + плацебо.

Главният краен резултат включвал нормализиране на аланин-аминотрансферазите и клирънс на HDV РНК на седмица 48.

На седмица 48, тестът за HDV бил негативен при 23% от лекуваните с двата препарата, 24% от лекуваните с дългодействащия пегинтерферон и 0% от лекуваните само с adefovir. Двама пациенти от двете пегинтерферонови групи имали нормални нива на АЛТ.

24 седмици след спиране на терапията, при 28% от лекуваните само с пегинтерферон нямало следи от HDV РНК, въпреки че при един пациент се наблюдавал релапс с повторна поява на HDV РНК. При нито един пациент, лекуван с adefovir, не се наблюдавало подобно подобрение.

Страничните ефекти били по-чести в пегинтерфероновата група - 81% от лекуваните с този препарат докладвали такива реакции. Най-честите от тях включвали умора, главоболие, коремна болка, обрив или миалгия.

Сериозните нежелани реакции били по-чести при лекуваните с adefovir - 20% срещу 6%.

В момента се подготвя ново проучване, което ще сравни пегинтерферон с анти-HIV препарата tenofovir за период от 96 седмици.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator