Гръдните импланти - свързани с рядък вид рак
Пациентите с гръдни импланти, съдържащи силикон и водносолеви разтвор, имат много нисък, но значително повишен риск от едроклетъчен анапластичен лимфом (ЕАЛ), съобщава в комюнике Американската администрация по храните и лекарствата (FDA).
Докато агенцията продължава да разследва възможната връзка между ЕАЛ и гръдните импланти, първата съветва клиницистите да имат предвид възможността за развитие на рак при тези пациенти, особено при тези с късно натрупване на течност около импланта, известно още като персистиращ периимплантен сером.
ЕАЛ е много рядък неходжкинов лимфом, който може да се наблюдава във всяка част на тялото; честотата му в САЩ е около 1/500 000 жени годишно. ЕАЛ на гърдата е още по-рядък - 3/100 000 000 жени без импланти. При жените с гръдни импланти процесът се развива в фиброзната скарификационна тъкан, заобикаляща импланта, като не се касае за рак на гърдата per se.
Терапевтичните опции включват химио- и лъчетерапия, хирургична интервенция. Данните сочат, че ЕАЛ, свързан с гръдните импланти не е толкова агресивен и понякога преминава само след премахване на импланта, капсулата и образувалата се течност.
От 31 публикувани случаи на ЕАЛ, при 24 се касаело за силиконови импланти, а при 7 - импланти, изпълнение със солеви разтвор. Средният период между имплантирането и диагнозата бил 8 години. При повечето жени поводът за търсене на лекарска помощ бил появата на свързани с импланта симптоми като болка, опипваща се маса (бучка), подуване и асиметрия, появили се след зарастване на хирургичните места.