Начало
НачалоЗдравни новиниУлтразвук + фибринолиза намаляват деснокамерната дисфункция след белодробен емболизъм
Ултразвук + фибринолиза намаляват деснокамерната дисфункция след белодробен емболизъм 24 януари 2011

Нискодозовата ултразвукова енергия, добавена към тромболитичната терапия, значително ускорява фибринолизата и подобрява деснокамерната функция при пациенти със средно- и високорисков белодробен емболизъм.

Лекари от East Jefferson General Hospital (САЩ) докладват на Международния симпозиум по ендоваскуларна терапия (ISET 2011), че ултразвукът разхлабва и изтънява фибриновите нишки в белодробния тромб, като по този начин открива рецепторите за плазминоген. Всичко това подобрява пермеабилитета и тромболитичната пенетрантност при прилагане на медикаментозната терапия. Така, фибринолитикът действа по-бързо, изчистването на съсирека става по-скоро и всичко това може да се постигне с по-ниски дози.

Съвременните препоръки съветват агресивната терапия на масивния белодробен емболизъм, наблюдаващ се при около 5% от всички пациенти и който е свързан с 58% смъртност на 90-я ден. Тези пациенти често са в кардиогенен шок, имат ранна смъртност поради деснокамерна недостатъчност. Терапията включва интравенозни тромболитици и хирургична/ендоваскуларна емболектомия за премахване на тромба.

Пациентите със субмасивен емболизъм, които съставляват около 40%, биват лекувани с по-малка агресивност, като по преценка на клинициста може да се приложи интравенозна терапия. Агресивното лечение на този тип емболизъм има смисъл, тъй като системната тромболиза може да реверсира деснокамерната дилатация, което от своя страна намалява риска от рецидивиращ белодробен емболизъм и белодробна хипертония. Подобрението на отношението дясна/лява камера също е свързано с по-ниска смъртност.

Авторите третирали 27 пациенти с белодробен емболизъм, 3 от които - с масивен, с ултразвукова технология като добавка към лечението с 20 mg tPА. Над 80% от пациентите имали съпътстваща дълбока венозна тромбоза.

Комбинираната терапия довела до значителен спад в отношението дясна/лява камера - от 1.33 на 1, както и Miller score, която се използва за оценка на тромб натоварването на база КТ изследване. Симптомите изчезнали в рамките на 2-3 часа след започване на терапията. Ултразвуковата терапия довела и до намаляване на болничния престой с 50%

Не били докладвани случаи на интракраниален кръвоизлив или системни хеморагични инциденти при пациентите, лекувани с 20 mg доза фибринолитик.



Снимка: Bayer-Schering Pharma

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator