Начало
НачалоЗдравни новиниВсички нестероидни противовъзпалителни средства са свързани със сърдечносъдов риск
Всички нестероидни противовъзпалителни средства са свързани със сърдечносъдов риск 11 януари 2011

През последните години все повече се обръща внимание на сърдечносъдовите рискове, свързани с употребата на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Анализ на лекари от University of Bern сочи, че няма безопасно НСПВС.

Екипът, воден от д-р Свен Треле, анализирал 31 проучвания, включващи 116 429 пациенти, приемащи naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, lumiracoxib, rofecoxib или плацебо.

Били установени следните резултати

Риск от инфаркт на миокарда:
Naproxen - 0.82
Ibuprofen - 1.61
Diclofenac - 0.82
Celecoxib - 1.35
Etoricoxib - 0.75
Rofecoxib - 2.12
Lumiracoxib - 2.00

Риск от инсулт:
Naproxen - 1.76
Ibuprofen - 3.36
Diclofenac - 2.86
Celecoxib - 1.12
Etoricoxib - 2.67
Rofecoxib - 1.07
Lumiracoxib - 2.81

Риск от сърдечносъдова смърт:
Naproxen - 0.98
Ibuprofen - 2.39
Diclofenac - 3.98
Celecoxib - 2.07
Etoricoxib - 4.07
Rofecoxib - 1.58
Lumiracoxib - 1.89

Накратко казано, авторите установили повишение в риска от инфаркт на миокарда, инсулт и сърдечносъдова смърт при пациентите, приемащи всички изброени НСПВС. Неизненадващо, rofecoxib бил свързан с най-голям риск от инфаркт на миокарда. Това бе причината през 2004 г. Merck доброволно да изтегли от пазара този агент, който се продаваше под търговското име Vioxx.

Има и някои интересни зависимости, които настоящия анализ показва. Например липса ясна връзка между специфичността към циклооксигеназа-2 и риска от сърдечносъдови инциденти, което контрастира на досегашните схващания, според които повишената селективност към COX-2 е право свързана със сърдечносъдовия риск. Зад тези схващания се крият няколко предлагани механизма, като най-приеманата хипотеза е за дисбаланса между простациклин и тромбоксан А2.

Според авторите тези противоречия се дължат на други механизми - различни ефекти върху простациклин и тромбоксан А2 синтезата, ендотелната функция, продукцията на азотен оксид, кръвното налягане, задръжката на течности и други бъбречни ефекти.


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator