Високите дози омега-3 мастни киселини понижават триглициредите 10 януари 2011
Омега-3 мастните киселини, приемани в дози над препоръчителните, понижават триглицеридните нива при лица с умерена хипертриглицеридемия, се посочва в статия, публикувана в
American Journal of Clinical Nutrition.Лекари от Щатския университет на Пенсилвания сравнили ефектите на по-ниска доза омега-3 мастни киселини (850 mg EPA+DHA дневно, както се препоръчва за вторична превенция на коронарна болест на сърцето) с по-висока такава (3400 mg EPA+DHA дневно).
По-ниската доза не била свързана с повлияване на триглицеридните нива, докато по-високата довела до спад на триглицеридите с 27% спрямо плацебо. Нито една от двете дози не повлияла стойностите на общия холестерол, LDL- и HDL-холестерола. Ефект нямало и върху глюкозата, инсулина, възпалителните маркери и експресията на възпалителни гени в изолирани от периферната кръв мононуклеарни клетки. Ендотелната функция също останала непроменена.
Авторите отчели тенденция за повишение на LDL-холестерола като функция на триглицеридната редукация. Това най-вероятно означава, че лицата с най-големи редукции на триглицеридите имат повишен размер (но не и брой) на LDL-частиците. Това откритие подкрепя някои притеснения, според които рибеното масло повишава LDL-холестерола.
Все пак американците не смятат, че резултатите на това проучване отхвърлят дългосрочните ползи от приема на омега-3 мастни киселини върху голям брой от изброените по-горе параметри. "Наблюденията в краткосрочни проучвания не винаги се припокриват с тези на епидемиологичните", обяснява екипът. Поради сложната роля, които тези киселини играят във физиологията на човека (например при възпаление или физически стрес), прави провеждането на контролирани проучвания доста трудно.