Жените с множествена склероза по-често носят HLA генен вариант, който е свързан със заболяването, спрямо мъжете, докладват експерти. Това откритие може би обяснява защо МС се диагностицира по-често у женския пол. Регионът, в който се намира въпросния ген, често бива подлаган на влиянието на външни фактори, се посочва още в статията, публикувана в
Neurology.Изследвания в областта на множествената склероза, сочат че честотата на това заболяване през последните години непрекъснато се увеличава, особено сред жените. Причината, поради която възниква МС, не е изяснена, но според проучвания последната се тригерира от външни фактори у хора, които генетично са предразположени. Най-голямо влияние оказва главния комплекс за тъканна съвместимост (MCH), особено HLA клас II гени.
В настоящото проучване авторите изследвали HLA гените на 1055 семейства с над едно лице, страдащо от множествена склероза или общо 7093 лица (2127 с МС). Екипът сравнил гените на лицата с и без заболяването с цел да установят, дали пациентите с МС са наследили генен вариант, свързан с по-голяма податливост към МС.
Било установено, HLA генен вариант се наблюдава 1.4 пъти повече сред жените с МС спрямо мъжете с това заболяване. 919 жени и 302 мъже имали рисковия алел HLA-DRB1*15. Освен това проучването сочи още, че жените с този генен вариант по-често предават варианта на жените във фамилята.