Селективният модулатор на Т-клетъчната костимулация abatacept може да помогне на някои пациенти с псориатичен артрит (PsA), сочи статия, публикувана в
Arthritis & Rheumatism.Abatacept има умерена ефективност за лечението на артритната компонента на PsA, а профилът на безопасност е относително добър, обясняват д-р Philip Mease и колеги от University of Washington.
В многоцентрово проучване, включващо 170 пациенти с PsA, екипът на д-р Mease сравнили три различни дози abatacept срещу плацебо. Активните групи получили 3 mg/kg, 10 mg/kg или 30/10 mg/kg (2 първоначални дози от 30 mg/kg, последвани от 10 mg/kg) на дни 1, 15 и 29 и след това на всеки 28 дни.
На ден 169, 42% от лекуваните в 30/10 mg/kg, 48% от 10 mg/kg и 33% от 3 mg/kg групата постигнали 20% подобрение по критериите на American College of Rheumatology (ACR 20). Тези подобрения се наблюдавали най-рано на ден 29 с достигане на плато на ден 85 и персистиране до ден 169. При плацебо групата ACR20 бил постигнат при 19%.
Трите активни групи имали по-добри магнитно-резонансни резултати за ерозия, остеит и синовит, като най-добре изразени разлики имало при 10 mg/kg групата.
7 пациенти имали сериозни нежелани реакции, но само две от тях - по една в 30/10 и 10 mg/kg групите били свързани с препарата. 7 пациенти (3 в плацебо групата, 4 в активното рамо) прекъснали лечението поради нежелани реакции.
Към настоящия момент abatacept e одобрен за лечение на ревматоиден артрит и ювенилен идиоаптичен артрит, където Т-клетките играят роля в патофизиологията на заболяването. Не е ясно дали спонсорът - Bristol-Myers Squibb, ще търси одобрение на препарата за лечение на псориатичен артрит.