Начало
НачалоЗдравни новиниЕвропейската лекарствена агенция подхваща още две лекарства срещу белодробна хипертония
Европейската лекарствена агенция подхваща още две лекарства срещу белодробна хипертония 22 декември 2010

Европейската лекарствена агенция (EMA) ще разгледа хепатотоксичния профил на още два антагониста на ендотелиновите рецептори, които се използват за лечение на белодробна хипертония, след като миналата седмица Pfizer изтегли sitaxentan (Thelin) след два случая на фатална чернодробна токсичност, свързана с употребата на препарата.

Комитетът по Медицински Продукти за Хуманна Употреба (CHMP) към EMA обяви, че ще разгледа bosentan (Tracleer, Actelion) и ambrisentan (Volibris, GlaxoSmithKline), тъй като има опасения, че хепатотоксичността може би е класов нежелан ефект.

CHMP съобщи още, че е разгледал три смъртни случая, възможно свързани с употребата на sitaxentan. Заключенията са, че два от фаталните случаи са свързани със sitaxentan. Според CHMP, сериозната чернодробна токсичност не може да бъде предотвратена при всички пациенти, а освен това описаните случаи не били свързани с идентифициращи се рискови фактори.

В Европейския съюз се използват и други препарати за лечение на белодробна хипертония, които не принадлежат към класа на ендотелиновите антагонисти. Това са tadalafil (Adcirca, United Therapeutics), sildenafil (Revatio, Pfizer) и iloprost (Ventavis, Bayer).


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator