Нарастващият индекс на телесната маса сред майките е причина за по-голямата честота на макрозомия сред бебетата през последните десетилетия, докладват китайски лекари в
BJOG.
Честотата на големи за гестационната си възраст и макрозомични бебета в развитите страни все повече се увеличава през последните две десетилетия, обяснява китайският екип.
Д-р Yashuang Zhao и колеги от Harbin Medical University анализирали тенденциите в честотата на макрозомия в китайския град Harbin между 2001 и 2005 г. Тяхната цел била да се идентифицират факторите, повлияващи тази честота.
Честотата на макрозомия нараснала от 8.31% през 2001 на 10.5% през 2005, а честотата на раждане на бебе с маса >4500 г - от 1.38% на 1.89% за същия период от време.
Тази тенденция е много тревожна, тъй като макрозомията е свързана с повишен риск от раменна дистокия, увреждане на брахиалния плексус, скелетни увреждания и перинатална смъртност. Съществуват и дългосрочни рискове от затлъстяване и евентуално злокачествени заболявания.
Анализът установил следните фактори, свързани с повишен риск от макрозомия:
- предродилен индекс на телесната маса >30 кг/м2
- предродилен индекс на телесната маса между 25 и 29.9 кг/м2
- височина на майката > 165 см
- гестационна възраст между 40 и 41.9 седмици
- майчина възраст >30 години
- хипертония при майката
Като най-силен фактор китайските лекари посочват майчиното затлъстяване и препоръчват поддържане на нормална телесна маса сред жените в детеродна възраст и правилното и контролирано наддаване на тегло сред бременните жени.