Начало
НачалоЗдравни новиниПсихотичноподобните симптоми при депресия са свързани с лошо терапевтично повлияване
Психотичноподобните симптоми при депресия са свързани с лошо терапевтично повлияване 17 декември 2010

Наличието на раздразнителност и психотичноподобни симптоми, като чуване на гласове и параноя, са често срещани при пациенти с рецидивиращо депресивно разстройство (РДР) и са свързани с лошо терапевтично повлияване.

Това сочат резултатите на проучването Sequenced Treatment Alternatives to Relieve Depression (STAR*D), публикувано в Archives of General Psychiatry.

За сметка на това манийноподобните симптоми и фамилната история за биполярно разстройство не били свързани с резистентност към антидепресантната терапия. Това оборва често приеманата хипотеза, че някои случаи на рефрактерна на лечение депресия всъщност са неразпознато биполярно разстройство.

Разграничаването между РДР и биполярно разстройство представлява сериозен проблем, когато пациентът се проявява с депресивен епизод. Редица обзорни статии твърдят, че неразпознатата биполярност играе важна роля в случаите на резистентно на лечение РДР. Целта на настоящото проучване била да се установи дали наистина има епидемия от неразпознато биполярно разстройство сред пациентите, лекувани за РДР. И ако да - какви са последиците?

STAR*D включвало 4041 пациенти на възраст между 18 и 75 години, диагностицирани с непсихотично РДР. Всички лица били лекувани първоначално със селективни инхибитор на серотониновия риъптейк citalopram, след което били проведени до 3 рандомизирани терапевтични режима.

Било установено, че 30% от пациентите са докладвали поне 1 психотичен симптом през последните 2 седмици, а 38.1% - поне един манийно/хипоманийноподобен симптом през последните 6 месеца. 16.2% имали манийно- и психотичноподобни симптоми.

Раздразнителността и психотичноподобните симптоми били значително свързани с непостигане на ремисия след провеждане до 4 различни терапевтични режима. Индикаторите за биполярна диатеза - включително наличието на скорошни манийно-подобни симптоми и фамилна история за биполярно разстройство, не били свързани с терапевтична резистентност.

Кратката продължителност на депресивния епизод била свързана с по-голям шанс за ремисия.

От 3166 изследвани пациенти за биполярно разстройство, 27.6% отговаряли на критериите за заболяването. Нямало значителна връзка между латентната биполярност и терапевтичната резистентност.

Авторите обобщават, че като цяло проучването хвърля съмнение относно схващането, че неразпознатото биполярно разстройство е широкоразпространено в клиничната практика и особено в случаите на резистентно РДР.

Просто защото някой има фамилна история за биполярно разстройство или някой друг характерен симптом, не означава че пациентът непременно страда от заболяването, се посочва в заключението на статията.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator