Хемороидите у човека формират мост от гъбести телца от разширени кръвоносни съдове на прехода между артериалните и венозни съдове. Разположени са под лигавицата на долния край на дебелото черво около вътрешния анален отвор, който служи за прецизно затваряне на ануса.
Хемороидалните гъбести телца заедно с аналния пръстеновиден мускул (сфинктер) стягат ануса и предотвратяват излизане на твърди изпражнения, а гъбестото тяло изтичане на течности и газове. Чрез увеличаване на кръвния приток (налягане) и задържка на оттичането (компресия на отводящите вени чрез свиване на мускулите на сфинктера) се създава хидравлична възглавница. Тeзи гъбести телца от кръвоносни съдове се наричат хемороидален сплит.
Повишеното налягане в кръвоносните съдове на хемороидалния сплит често е свързано с възпаление на околноте тъкани. Поради повърхностно възпаление, увеличаване на тъканта, в резултат на увеличени размери на съставляващите я клетки(тъканна хипертрофия), унищожавене на закрепването и изместването на хемороидите навън се формира картината на хемороидалното страдание с поява на съответните болестни симптоми.
Типичен симптом е кървене (алено червена кръв в изпражненията) в края на изхожданията. Самите мостове, от гъбести телца от кръвоносни съдове, от своя страна рядко се пркъсват и тогава от артерията в същото време може да изтиче кръв в застрашителни количества и със значителен спад на хемоглобина. Други симптоми на това страдание са чувството на тежест, сърбеж, парене, болка и силно раздазнение на кожата в участъка около ануса.
В зависимост от тежестта хемороидалното страдание се класифицира в четири стадия. В зависимост от стадия се определя и лечението:
I. Стадий: Външно хемороидите все още не се виждат и не се опипват. Съдовото струпване е вече набъбнало, но не се подават навън(пролапс) през аналния пръстен. Възлите са леко издадени, но след кратък период се прибират спонтанно обратно.
II. Стадий: Хемороидалните възли се изплъзват навън по време на изхождане, но се прибират спонтанно обратно.
III. Стадий: Един или повече от хемороидалните възли могат да се подадат извън ануса при напъване като, обаче, вече не могат да се приберат спонтанно обратно, а трябва да се притиснат(репонират) с ръка. Прибирането с ръка е все още възможно, но в този стадий може да се стигне до прищипване и кръвоизлив.
IV. Стадий: Съответства на пролапс на възлите навън през ануса. Невъзможно е да бъдат репонирани обратно. Към силната болка и парене се добавят и възпаления на аналната лигавица.
Честа причина за хемороидалното страдание е консумацията на бедна на фибри храна, която заедно с липсата на двигателна активност води до запек. Той причинява дълги и упорити напъвания, което увеличава, както налягането в кръвоносните съдове на правото черво(ректум), така и размерите на гъбестите телца от кръвоносни съдове. Постоянното напрежение в крайна сметка води до образуване на оточни възли в ректума и ануса.
Други съдействащи фактори за уголемяване на хемороидите могат да бъдат:• Вродената слабост на съединителната тъкан, която е причина за отпускане на мускулатурата на сфинктера
• Заседналият начин на живот
• Наднорменото тегло
• Бременност
От хемороиди се старда по-често в напреднала възраст, защото тогава еластичността на тъканите намалява и съдовете се пълнят с повече кръв. Нормалният обратен кръвоток е понижен. По този начин се улеснява образуването на съдови възли.
ЛечениеДоставката на достатъчно груби фибри с храната регулира изхожданията и не позволява появата на запек. Тази лечебна мярка се прилага само в началото и цели премахване на симтомите, но не и на самите хемороиди. Хигиена в аналната област, прилагането на мехлеми и тампони се използват единствено за подпомагане и облекчаване на симптомите (например сърбеж) причинени от хемороидите, но не и за причинно-следствено лечение на хемороидалното страдание.
Амбулаторни меркиСпециалните методи на лечение в началния и във втория стадий от тежестта на страданието обикновено се прилагат с успех. При неоперативно лечение на хемороидите по принцип не се използва упойка, но ако е необходимо се назначават успокоителни или болкоуспокояващи средства.
При
склеротерапия в хемороидите или в околните тъкани се инжектира специален химичен агент, който води до химическо възпаление. Това предизвиква образуването на белези, които свиват и втвърдят хемороидалните възли. Следва откъсване и отделяне на засегнатите кръвоносни съдове. Това е сравнително лека и евтина процедура и най-често се прави в няколко сеанса на интервали от около 2-4 седмици. Инжекциите се понасят добре, без болка, понеже се поставят над аноректалната зона, участък който не е сетивно инервиран.
При
целенасоченото лигиране (пристягане) на артерия (хемороидално-артериална лигатура; HAL) първо с ултразвуков апарат се идентифицират тези артерии, които се вливат в хемороидите. Артериите се лигират, като по този начин се ограничава храненето на хипертрофиралата тъкан и тя се свива. Така се спират и кръвоизливи.
Друг амбулаторен метод е извършване на лигатурата с гумено ластиче. Над хемороидалния възел се поставя еластично пръстенче. Притокът на кръв се прекъсва. Хемороидалните възли са пристегнати от нахлузената гумена лента. Няколко дни по-късно обезкървените кръвоносни съдове се свиват, олющват и изпадат при изхождане. Този метод най-често се използва при лечение на хемороиди във втори стадий. Възможно е да възникне нужда от няколко лечебни сеанса, проведени в рамките на няколко седмици.
Оперативно лечениеПровежда се амбулаторно или стационарно в зависимост от тежестта на хемороидалното страдание. Има няколко оперативни метода – „класически“ оперативен или премахване на хемороидите с механичен ушивател. Оперативните методи са малко или много болезнени.Операция се извършва обикновено в садий III и IV. Тя се провежда под обща анестезия или местна упойка, като анестезираната площ е по-голяма. Често местната упойка е достатъчна. Това лечение, по правило, изисква няколко дни престой в болница. Има няколко различни, описани като хемороидектомии(премахване на хемороиди) техники. Възтановяването трае няколко седмици и е болезнено.
Профилактика Пофилактиктичната диета включва консумация на повече баластни вещества. Тя е особено важна след успешно лечение за предовратяване на ново образуване на хемороиди. Допълнение към начина на хранене е редовната двигателна активност.
Всякакъв вид движение помага да се стимулира дейността на червата и по този начин да се предотврати по-нататъшно образуване на хемороиди. Важно е миенето с хладка вода(използва се биде или с ръчен душ) след изхождане. Друг важен момент за предовратяване на образуването на хемороиди е да се обръща внимание на приема на достатъчно вода през деня(два до три литра минерална вода дневно), за да не стават твърди изпражненията.
Важна е и правилната поза в тоалетната. Свързано с хемороидите е усещането по време на изхождане, че червото не е напълно изпразнено. Това често води до удължаване на времето за изхождане и до пркомерно напъване, което допринася за образуването на хемороиди. Дългото седене в тоалетната (което често е свързано с четене на вестник) трябва да се избягва.
При навременно започнато лечение хемороидите са малък проблем и бързо се овладяват. Ако изчаквате прекалено дълго, лечението на хемороидите може да се окаже досадно и неприятно.
Д-р Христо Алексиев
Konsilliararzt der Facharztklinik Hamburg