Подкисляването на назалните спрейове не компрометира ефективността 17 ноември 2010
Подкисляването на мултидозовите назални спрейове води до контрол на микробния растеж. Този подход може да се използва като алтернатива на консервантите, които се влагат в тези продукти.
Сигурността на топикалните назални спрейове зависи от възможността за контаминация на разтвора. За предотвратяване на бактериалния растеж се използват различни консерванти, като най-известният от тях е бензалкониевият хлорид. Консервантите могат да причинят различни нежелани реакции - вкл. свръхчувствителност и токсичен ефект върху назалните повърхности. Подкисляването на разтвора до pH 2.5 е алтернативен начин за осигуряване на бактериален контрол, обясняват лекари от Станфордския университет.
Те тествали своя подход при 20 здрави асимптоматични доброволци над 18-годишна възраст. Участниците били третирани с подкислен или конвенционален разтвор с консерванти в продължение на 1 седмица.
Участниците, третирани с конвенционален разтвор, докладвали по-често главоболие. Не били докладвани разлика в другите симптоми между двете групи. Те включвали чувство на парене, нарушения в мирисовите и вкурсови възприятия, назално кървене, пурулентна ринорея, кихане, постназално течение, оталгия и др.
В края на проучването в нито един от 40-те използвани назални разтвора не бил установен бактериален растеж след посявки на кръвен или шоколадов агар.
Авторите обобщават, че подкислените спрейове без консерванти са безопасни, добре толерирани и ефективни и не са свързани с бактериална контаминация при краткосрочна употреба.