EMDR в действие или как можем да преодолеем тежка психологическа травма 15 ноември 2010
Никой от нас независимо от възрастта, социалния си статус и образователния си ценз не е застрахован, от тежки моменти, в различни жизнени ситуации. Те могат да ни донесат много мъка, отчаяние, депресивни настроения и не само това. Възможно е депресията, страхът, тревожността, опасенията и отчаянието, агресията и раздразнителността да станат наши постоянни спътници, да ни отнемат радостта, усмивките и смисъла на живота, да ни превърнат в роби на собствените ни емоции, чувства и мисли.
Винаги има възможност да се види светлината, необходимо е само да се смени позицията. Проблемът е, че понякога на нас ни липсват сили, възможности и знания как да го осъществим. Но те съществуват и начинът да ги открием за себе си е да направим първата крачка към самопознанието, саморазбирането и себеусъвършенстването.
Един от начините, с които бихме могли да си помогнем за преодоляване и овладяване на проблемите ни е да се обърнем към специалист, обучен в
EMDR. Това е психотерапевтичен метод за преработване на травмиращи спомени. Дори без да сме преживели тези травми с „голямо Т” (изнасилване, катастрофа, свидетели на тежък инцидент, нападение, военни действия, природни катаклизми и т.н), за които в една голяма част от случаите е валидна диагнозата ПТСР (посттравматично стресово разстройство), всички ние познаваме явлението, защото сме били подлагани на многобройни травми с „малко т”. Болката от нанесена ни от близките и любими хора обида, аборт, уволнение от работа, развод или смърт на близък човек, са една част от дългия списък на травмиращи събития пред лицето, на които можем да се изправим, и вместо да продължим напред, да потънем в тях.
Непрекъснато мислим и премисляме, преживяваме тези епизоди, оставаме блокирани, застиваме в миналото, губим настоящето. Думи, аромати, песни, книги, ситуации, конкретни хора са способни да докачат и събудят по независещ от нас начин, изолираната и непреработена травма. Всеки път, когато това се случва, ние отново се озоваваме в плен на болезнения спомен, с всички произтичащи от това негативни последици.
Всеки от нас притежава свой неповторим вътрешен свят, характер и темперамент, свои собствени вътрешни ресурси. За някой те са достатъчни, за преодоляването и добрата адапатация след критични ситуации, за други професионалната помощ ще е ключът, който ще отключи скрития потенциал, самовъзстановяването и себеутвърждаването. Необходимо е само да осъзнаете че имате нужда от помощ и подкрепа и да я потърсите.
Методът е подходящ за работа с деца и възрастни.
EMDR „eye movement desensitization and reprocessing” – десенсибилизация и преработване на травми чрез движение на очите. Това е комплексна психотерапия, която включва в себе си елементи от доказали се през годините психотерапевтични школи.
Ингрид Калинова - Магистър психолог, член на Българската Асоциация по Когнитивно - поведенческа психотерапия, психолог на списание „Моето бебе и аз”, арт терапевт, EMDR психотерапевт.