Начало
НачалоЗдравни новиниAztreonam превъзхожда tobramycin при муковисцидоза
Aztreonam превъзхожда tobramycin при муковисцидоза 01 ноември 2010

Инхалаторният aztreonam (Cayston) е свързан с по-добра белодробна функция и по-малко белодробни обостряния спрямо tobramycin при пациенти с муковисцидоза, сочи 6-месечно спонсорирано от фармацевтичната индустрия проучване, представено наскоро.

И двата препарата, предписвани за лечение на инфекции с Pseudomonas aeruginosa, били свързани със сходни профили на безопасност, докладват главният автор Christopher M. Oermann и колеги от Texas Children's Hospital.

Проучването включвало 268 пациенти с муковисцидоза, инфектирани с P aeruginosa, които били рандомизирани на 28-дневен курс с aztreonam (n = 136) или tobramycin (n = 132) , последван от 28-дни почивка - и така интермитентно в продължение на 6 месеца (3 терапевтични цикъла).

И двата препарата били в небулизирана форма. Дозата на aztreonam била 75 мг 3 пъти дневно, а тази на tobramycin - 300 мг два пъти дневно. Средната възраст на пациентите била 25.5 години, като 22% били под 18-годишна възраст.

Базовите стойности на ФЕО1 били сходни между двете групи (около 52% от предвидените); сходни били и респираторните симптоми, измерени по Cystic Fibrosis Questionnaire Revised.

В края на проучването, пациентите, лекувани с aztreonam, имали значителни подобрения спрямо тези, третирани с tobramycin. При първата група ФЕО1 се подобрил с 2%, докато при втората се влошил с 0.2%.

При aztreonam групата била отчетена 31% редукция в честотата на белодробни обостряния, изизскващи хоспитализация, и честотата на обостряния, изискващи допълнителни антипсевдомонасни антибиотици.

Aztreonam бил свързан и със значително по-добри оценки от страна на пациентите относно качеството на живот.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator