Ракът на панкреаса е един от най-смъртоносните видове рак, като само 5% от пациентите доживяват 5 години след диагнозата. От дълго време се смята, че високият леталитет се дължи на бързия растеж на тумора, но изненадващо проучване сочи точно обратното.
Според проучването, панкреатичният рак се развива и разпространява значително по-бавно, отколкото се смята. Авторите твърдят че периодът между формирането му и настъпването на смъртта най-често е по-дълъг от 20 години.
Това означава, че разработването на мерки за ранна детекция би имало огромно влияние върху резултатите. От фатално заболяване ракът на панкреаса може да се превърне в до голям процент лечима и дори предотвратима болест, аналогично на рака на дебелото черво.
Лекари от Johns Hopkins Sol Goldman Pancreatic Cancer Research Center анализирали тъканни проби, взети от 7 пациенти веднага след настъпването на смъртта. Били идентифицирани различни подклонове туморни клетки, съставляващи първичния тумор години преди разпространението на рака към други части на тялото.
Чрез математически модел било установено, че са необходими средно 20 години от началото на туморния процес до настъпване на смъртта.