Нитроглицеринът, приложен топикално, повишава костното изграждане и намалява резорбцията при жени с остеопения, като може да се окаже ефективен и евтин препарат за превенция на остеопорозата. Това сочат резултатите на 2-годишно рандомизирано и контролирано клинично проучване, представено наскоро.
Според проучването, нитроглицеринът блокира резорбцията, подобрява костната минерална плътност, геометрия и сила. Тези ефекти не са наблюдавани едновременно при нито един от настоящите препарати за лечение на остеопороза.
Д-р Джамал и колеги от University of Toronto забелязали, че жените, приемащи нитроглицерин по повод ангинозни пристъпи, имат необичайно здрави кости, независимо от сърдечносъдовото заболяване и наличието на рискови фактори за остеопороза.
Експерименти сочат, че азотният оксид, който е краен продукт от метаболизма на нитроглицерина, подобрява костната клетъчна функция, а проучвания у плъхове с хирургично индуцирана менопауза допълват лабораторните данни, като демонстрират ефективност на нитроглицерина върху костния статус, сходна с тази на естрогена.
243 жени били рандомизирани на нитроглицерин угвент (15 мг/ден), вечер преди лягане, или плацебо. Всички жени били в постменопаузна възраст, с Т-score на лумбалния гръбнак между 0 и -2 и на бедрената кост - над -2.0.
Сравнени с плацебо групата, жените от нитроглицериновата група имали значително повишение в костната минерална плътност на лумбалния гръбнак (6.7%), феморалната шийка (7.0%) и бедрената кост (6.2%) [месец 24].
Нитроглицеринът бил свързан със значително подобрение на трабекуларната и кортикална плътност (с 11.9% и 2.2%), кортикалната дебелина (13.9%), периосталната обиколка (7.4%) полярен инертен момент (7.3%).
Главоболието било най-честият страничен ефект, свързан с приема на нитроглицерин. То довело до напускане на проучването от 7 жени срещу 2 при плацебо групата.
Авторите обобщават, че нитроглицеринът е евтин, ефективен и атрактивен като нова терапевтична стратегия за превенция и лечение на остеопороза. Те отчитат нуждата от проучвания, които да установят ефектите на препарата върху честотата на фрактури.