Железният дефицит е един от най-честите и за жалост - недиагностицирани проблеми при деца, докладват лекари от Американската Педиатрична Асоциация. Дефицитът на желязо може да има дългосрочни необратими последствия върху когнитивното и поведенческото развитие на детето.
АПА препоръчва следното поведение за предотвратяване и лечение на железния дефицит:- родените в термин и здрави деца имат достатъчно железни запаси за първите 4 месеца от живота си. Тъй като човешкото мляко съдържа твърде малко желязо, кърмачетата трябва бъдат суплементирани с 1 мг/кг орална форма на желязо от 4-я месец до въвеждане на богати на желязо храни (като подсилени с желязо житни храни).
- хранените с адаптирани млека деца получават необходимото си количество желязо;
- бебетата между 6- и 12-месечна възраст се нуждаят от 11 мг/кг желязо на ден. При въвеждане на допълнителни (захранващи) храни, сравнително рано трябва да се въведат червено месо и зеленчуци с високо желязно съдържание. Могат да се използват орални железни добавки, ако нуждите от желязо не се покриват от адаптираните и допълнителни храни.
- децата между 1- и 3-годишна възраст се нуждаят от 7 мг желязо на ден. То трябва да идва от източници като червени меса, зеленчуци и плодове с витамин С, който подобрява желязната абсорбция. Могат да се използват орални добавки или дъвчещи се мултивитамини.
- всички преждевременно родени бебета се нуждаят от поне 2 мг/кг желязо до 12-я месец. Това количество отговаря на количеството желязо в адаптираните храни. Кърмените деца трябва да бъдат суплементирани с 2 мг/кг желязо до въвеждане на желязо-съдържащи адаптирани храни (млека) и захранващи храни.