Ново проучване хвърля нова светлина върху биологичните механизми в мозъка, които водят до развитието на мигрена у засегнатите пациенти. Според проучването, става въпрос за свръхвъзбудимост в специфични области на мозъка. Ако резултатите се валидират в последващи изследвания, то всичко това може да доведе до разработката на нови подходи за лечение на това заболяване.
Основното откритие в това проучване е, че пациентите с мигрена имат по-активна мозъчна дейност, най-вероятно поради дисфункция на мозъчните модулаторни системи. Авторите използвали функционална магнитно-резонансна томография при 21 лица с мигрена и 21 здрави участници от същия пол и възраст.
Образните изследвания установили, че мозъците на мигренозните пациенти имат повишена активност в соматосетивната, зрителната, звуковата и лицевата соматотропична мрежа.Всичко това води болката и повишената чувствителност към светлинни стимули от страна на пациентите с мигрена.
Екипът установил и намалена активност в невронална мрежа, отговорна за контрола на мозъчния отговор към стимулации.
Тези нови данни биха имали потенциално значение - за разработката на специфични препарати, повлияващи тези области с повишена активност. Освен това посочените патологични механизми може би играят роля и при пациенти с други типове главоболие и хронична болка.