Начало
НачалоЗдравни новиниFDA одобри нов препарат срещу рефрактерна подагра
FDA одобри нов препарат срещу рефрактерна подагра 20 септември 2010

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) одобри pegloticase (Krystexxa; Savient Pharmaceuticals, Inc) като единствена алтернатива на конвенционалната терапия за лечение на рефрактерна подагра.

Около 3% от страдащите от подагра не се повлияват от конвенционалната терапия. Новият препарат представлява важна опция за тези пациенти, обяснява д-р Badrul Chowdhury от FDA.

Pegloticase e рекомбинантна уриказа със свински произход. Сходно на расбуриказа, метаболизира пикочната киселина до алантоин, който е 5 до 10 пъти по-разтворим от пикочната киселина. Препаратът е пегилиран, което увеличава полуживота му от 8 часа на 10-12 дни от една страна, и е свързано с намалена имуногенност на чуждия уриказен протеин от друга. Тази модификация позволява прилагането на препарата веднъж на всеки 2 до 4 седмици, което е идеално за дългосрочна терапия.

Одобрението на препарата се базира на две проучвания, включващи 212 пациенти с базови нива на серумна пикочна киселина > 475.2 mcmol/l. 47% и 38% от пациентите третирани с 8 mg pegloticase два пъти месечно постигнали нива на пикочна киселина <356.88 mmol/l (6 mg/dl) в периода между месеци 3 и 6. При плацебо този процент бил 0.

Като вторичен краен резултат, авторите изследвали ефекта на препарата върху тофите, присъстващи у 71% от пациентите. 45% от пациентите, третирани с pegloticase постигнали пълен отговор на месец 6.

Въпреки премедикацията с парацетамол, кортикостероиди и антихистамини, терапията с pegloticase била свързана с изостряния на подаграта (77% срещу 81% при плацебо), инфузионни реакции (26% срещу 5% при плацебо) и анафилаксия (5% срещу 0%). тези нежелани реакции се наблюдавали в рамките на 2 часа от прилагането на терапията. Последната била свързана и повишена честота на гадене (12% срещу 2%), контузии/екхимози (11% срещу 5%), назофарингит (7% срещу 2%), гръдна болка (6% срещу 2%), повръщане (5% срещу 2%) и запек (6% срещу 5%).

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator