Глюкозамин и хондроитин най-вероятно не са ефективни при пациенти с остеоартроза на колянната и тазобедрената става, сочат резултатите на мета-анализ, публикуван в
BMJ.
Остеоартрозата на коляното и тазобедрената става е хронично състояние, което се лекува най-вече с аналгетици и нестероидни противовъзпалителни средства, които от своя страна могат да доведат до сериозни гастроинтестинални и сърдечносъдови инциденти, особено при дългосрочна употреба. През последното десетилетие в лечението на това дегенеративно заболяване се използват естествените съставки на хрущяла - хондроитин и глюкозамин.
Целта на настоящото проучване била да се установи дали суплементацията с тези препарати повлиява ставната болка и радиографската прогресия при пациенти с остеоартроза на коляното и тазобедрената става.
В мета-анализа били включени 10 проучвания или общо 3803 пациенти. Общата разлика в болката при глюкозамин срещу плацебо по 10-см аналогова скала била -0.4 см при граница на сигнификантност от -0.9 см. При хондроитин разликата в болката спрямо плацебо била -0.3 см. Комбинацията била свързана от промяна в болката с -0.5 см - също несигнификантна разлика.
Разликите между хондроитин/глюкозамин vs плацебо в промяна на радиографската прогресия на ставното увреждане били още по-малки, клонящи към 0.
Авторите обобщават, че сравнени с плацебо, глюкозаминът и хондроитинът (както и тяхната комбинация) не намаляват ставната болка и нямат влияние върху стесняването на ставната цепка. Според екипа, застрахователните компании и осигурителните фондове не трябва да покриват цената на тези препарати, а лекарите се съветват да редуцират новите прескрипции.
Все пак някои пациенти смятат, че тези препарати са ефикасни, което най-вероятно се дължи на естествения ход на остеоартрозата, на плацебо ефект или на комбинацията от двата фактора. Хондроитинът и глюкозаминът не са опасни, така че няма проблем пациентите да ги приемат, щом смятат, че имат полза от тези препарати, смятат авторите на мета-анализа.