Холандски лекари предупреждават, че по-голямата част от световното население консумира твърде малко калий. Покачването на калиевия прием до препоръчителните 4.7 г/ден би намалило систоличното кръвно налягане със средно 3.2 mg Hg. Всичко това би довело до намаляване на смъртността от инсулт с 8 до 15%, а от сърдечносъдово заболяване - с 6 до 11%.
Ефектът на повишения калиев прием е измерим с този при намаляване на консумацията на натрий. Ето затова превантивните и терапевтични стратегии трябва да се фуксират както върху натрия, така и върху калиевата консумация. Приемът на препоръчителните дози калий бил имал огромен ефект върху броя на смъртни случаи следствие на инсулт и инфаркт на миокарда, отбелязват д-р Миерло и колеги от Unilever R&D.
Според холандските лекари, фокусът е съсредоточен главно в пациентите с тежка хипертония, които се нуждаят от медикаментозно лечение. Нито клиницистите, нито пациентите осъзнават обаче, че голяма част от инфарктите се наблюдават при лица с леко наднормено кръвно налягане.
Калий може да се набави от редица храни - банани, домати, пълнозърнести храни, млечни продукти, кафе.
Настоящото проучване включвало данни за кръвното налягане на жители на Финландия, Великобритания и САЩ. Допълнително било установено, че в 21 страни средният калиев прием варира между 1.7 г ден в Китай и 3.7 г ден във Финландия, Холандия и Полша.
Базирайки се на данните за кръвно налягане от Финландия, Великобритания и САЩ, екипът установил, че хипотетичното увеличение на калиевата консумация до 4.7 г/ден би намалило систоличното кръвно налягане с 1.7-3.2 mm Hg. Този резултат може да се постигне и с намаляване на натрия от 9 на 5 г/ден.
Това теоретично покачване на калиевия прием би повишило и процента мъже и жени, попадащи в оптималната категория на кръвно налягане <120 mm Hg с между 2 и 8%.