Ако наскоро имате поставена пломба, то съвсем вероятно вече дъвчете токсичния
бисфенол А (BPA), разпространена съставка на пластмасата, която може да има негативен ефект върху здравето.
Въпреки че данните са все още оскъдни, химикалът е заподозрян в основата на редица заболявания - сърдечносъдови, ракови, и като причина за абнормално мозъчно развитие у някои деца.
ВРА е честа съставка на пластмаса-базираните зъбни пломби и силанти, предупреждават лекари от Children's Hospital Boston. BPA-свързани продукти - като бис-GMA навлизат в слюнката, където се превръщат във ВРА, като следи се откриват два до три часа след пломбирането на зъба.
Все пак ВРА експозицията е временна и не може да се сравни с дългосрочните позитивни ефекти на силантите, отбелязват авторите. Те препоръчват извършването на елементарни предпазвани мероприятия като гъргара в продължение на 30 секунди след поставянето на пломбата.
Някои ВРА-свързани вещества са по-малко опасни от други, като бис-GMA-базираните резини са за предпочитане пред DMA-съдържащите, добавят изследователите.
BPA е изкуствен продукт, който се съдържа в голям брой предмети - пластмасови бутилки и др. Експозицията от дентални материали най-вероятно е пренебрежима спрямо тази от други източники, успокояват авторите.
ВРА оказва естроген-подобнио ефекти върху тялото и затова първият бива класифициран като нарушаващ ендокринната функция агент.